Atrakcje

Trzcińsko 0,5 km
Wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Specyfiką dzisiejszego Trzcińska są szkoły wspinaczki, bazujące na unikatowych walorach Sokolich Gór. Wśród miejscowych funkcjonuje pod nazwą SanFranTrzcińsko.

Więcej
Zobacz na mapie

 

Góry Sokole 1 km
Niewielki masyw górski na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich. Najbardziej spektakularne widoki zapewniają Sokolik (642 m n.p.m.) i Krzyżna Góra (654 m n.p.m.). Znajduje się tu znaczne nagromadzenie skałek, blokowisk i pojedynczych bloków skalnych które przyciągają miłośników wspinaczki górskiej. W Górach Sokolich odpocząć i posilić się można schronisku Szwajcarka. Jest to najstarszy w Polsce budynek wykorzystywany jako schronisko turystyczne. Zbudowany w stylu tyrolskim w 1823 roku.

Więcej

 

Rudawy Janowickie 3 km
Pasmo górskie zajmujące obszar 90 km2 na którym znajdują się miejscowości takie jak Janowice Wielkie, Miedzianka, Łomnica, Marciszów czy Pisarzowice. Podobnie jak Góry Sokole są Mekką wspinaczy. Najwyższym szczytem tego pasma jest Skalnik (945 m n.p.m.), który należy do Korony Gór Polski i znajduje się 8,5 km w linii prostej od Uroczyska Trzcińsko. Rudawy słyną również z Zamku Bolczów.

Więcej

 

Dolina Pałaców i Ogrodów 3 km
Park kulturowy obejmujący założenia pałacowo-parkowe uznany za pomnik historii Polski. Obejmuje 20 zabytkowych obiektów a najbliższy z nich to znajdujący się w odległości 3 km Pałac Bobrów (w remoncie). Do najbardziej spektakularnych i udostępnionych do zwiedzania należą Pałac Wojanów i Zamek Chojnik.

Więcej

 

Starościńskie Skały 5 km
Skały po niemiecku nazywane Mariannenfels, od imienia Marii Anny, żony księcia Wilhelma Hohenzollerna, to formy skalne w paśmie Rudaw Janowickich na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Są usytuowane na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.) nad Kotliną Strużnicką. Skałki sięgają 20 m i są otoczone lasem świerkowym. Na szczyt można dojść niebieskim szlakiem turystycznym. I warto to zrobić, żeby podziwiać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich z platformy widokowej.

Więcej

 

Kolorowe Jeziorka 9,5 km

Są to 4 stawy powstałe w miejscu dawnych wyrobisk kopalni u podnóża Wielkiej  Kopy (871 m n.p.m.). Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach a ich kolory wynikają ze składu chemicznego ich podłóż. Najniżej usytuowane jest okresowo wysychające Jeziorko Żółte (ok. 555m n.p.m.), kolejne to Purpurowe Jeziorko (ok. 560m n.p.m.), Błękitne Jeziorko nazywane też Szmaragdowym lub Lazurowym (635m n.p.m.) i najmniejsze, również okresowo wysychające Zielone Jeziorko (ok. 730m n.p.m.) . To jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego w plebiscycie National Geographic Traveler 2011 zostało okrzyknięte mianem jednego z 7 nowych cudów Polski.

Więcej

 

Miedzianka – miasto, które zniknęło 5,5 km
Wieś w Rudawach Janowickich będąca Dolnośląską Atlantydą. Dawny ośrodek górnictwa rudy miedzi, srebra, cynku i uranu. Znajduje się na stokach Miedzianej Góry (530m npm). Obecnie to zaledwie ruiny kiedyś pięknego miasta, hałdy i wyrobiska oraz zaledwie kilka domów otoczonych ugorami. Warto tu zobaczyć XIX wieczny kościół i dom przy ul. Rynek 25 oraz Browar Miedzianka kultywujący tradycje piwowarstwa zapoczątkowane w nim kilkaset lat temu.

Więcej

 

Stacja narciarska Czarnów 11 km
Znajdująca się między Kamienną Górą a Kowarami stacja narciarska powstała w 2003 roku. Dysponuje trzema wyciągami o łącznej długości 1,26 km oraz czterema nartostradami o zróżnicowanym stopniu trudności o łącznej długości 2,36 km. Pięknie usytuowane miejsce oferuje dobrą infrastrukturę dla kompleksowej obsługi miłośników sportów zimowych.

Więcej

 

Karkonosze 15 km

Góry Olbrzymie lub Śnieżne czyli Karkonosze właśnie to najwyższe pasmo górskie Sudetów pełne szczytów powyżej 1000m n.p.m. Królową tych gór jest Śnieżka sięgającą 1603 m n.p.m., a jej niektórzy poddani to Wielki i Mały Szyszak, Sokolnik czy Szrenica.  Ponadto pasmo jest pełne skałek, kotłów polodowcowych, malowniczych potoków i wodospadów. Zaś głównym grzbietem Karkonoszy oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska.

Poza działającym od 1959 roku Karkonoskim Parkiem Narodowym będącym częścią światowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, góry te są ważne dla ochrony populacji ptaków (ostoja IBA).

Co ciekawe w Karkonoszach można zetknąć się ze zjawiskami optycznymi np.  mirażem, widmem Brockenu czy ogniami św. Elma a zjawiska fenowe to odpowiednik tatrzańskiego halnego.

Więcej
Karkonoski Park Narodowy

 

Góry Izerskie 30 km

Pasmo Gór Izerskich to część Sudetów Zachodnich między Przełęczą Szklarską (wsch.) a Bramą Łużycką (zach.). Są niższe od Karkonoszy, łagodniejsze, ale to tu występowały kamienie szlachetne takie jak rubiny, szafiry i agaty oraz złoto czy kwarc.

Usytuowana w tym paśmie górskim Hala Izerska jest polskim biegunem zimna.

Poza rezerwatami przyrodniczymi znajduje się tu jedyny tego typu w Polsce i Czechach oraz pierwszy transgraniczny na świecie: Izerski Park Ciemnego Nieba. Góry Izerskie obfitują w szlaki piesze, rowerowe oraz doskonale przygotowane trasy dla narciarzy biegowych. 

Wiecej

 

* odległości podane w linii prostej

Oferta
Galeria

Atrakcje

Cennik
Kontakt i dojazd